Autor: Robert Pietrzak


Komentarze ekspertów

Świąteczny spokój na rynkach

pietrzak.robert.02.400x268Ostatni dzień w tym tygodniu rozpoczyna się od typowo świątecznych nastrojów. Handel na większości giełd na świecie – Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Polska, Australia – pozostaje zamknięty, jedynie inwestorzy na niektórych azjatyckich parkietach mogli dokonywać transakcji. Zmienność w trakcie sesji azjatyckiej była niższa, jednak to nie przeszkodziło inwestorom, aby wypracować zyski na koniec tygodnia. Japoński Nikkei 225 wzrósł o 0,65%, natomiast Shanghai Composite zyskał 0,61%.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki po południu – kolejny dzień strachu na rynkach

pietrzak.robert.02.400x268Czwartek rozpoczyna się od pogłębienia strachu i pesymizmu, które od początku roku zdominowały nastroje panujące na rynkach. Idealnym zobrazowaniem obecnego sentymentu inwestorów jest jen japoński, zaliczany do grupy najbezpieczniejszych aktywów, który w ciągu ostatnich 10 dni umocnił się w stosunku dolara amerykańskiego o ponad 6%. Rekordowe spadki na parze USDJPY wyprowadziły jej kurs do poziomu 110,90, najniższego od października 2014 roku. Inwestorzy na japońskiej mogą przynajmniej na jeden dzień odetchnąć od tego co w ostatnim czasie dzieje się na rynkach, jako że w Japonii trwa święto państwowe i handel giełdowy pozostaje zamknięty. Jeżeli jednak obecna sytuacja na giełdach i pozostałych rynkach utrzyma się do jutra, to wznowienie notowań indeksu Nikkei 225 może być bardzo nieprzyjemnym i pamiętnym doświadczeniem.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – wyprzedaż euro na początek dnia

pietrzak.robert.400xRozpoczęcie dzisiejszego dnia na rynku walutowym przynosi znaczne osłabienie euro na szerokim rynku, które zawdzięcza wyprzedaż wystąpieniu Ewalda Nowotnego, członka Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Przewodniczący banku centralnego Austrii podczas swojego porannego wystąpienia stwierdził, że EBC wyraźnie mija się z celem inflacyjnym, również w ujęciu bazowym, i wydaje się niezbędne wprowadzenie nowych instrumentów do prowadzonego programu luzowania ilościowego. Wizja dodatkowych zmian w europejskim QE spowodowała poranną wyprzedaż europejskiej waluty, która wyraźnie osłabia się na szerokim rynku. Para EURUSD zaliczyła dynamiczny spadek z okolic poziomu 1.15 do 1.1420 po wypowiedzi Ewalda Nowotnego, natomiast jeszcze większa skala wyprzedaży jest widoczna na parze EURJPY, która dzisiaj spada już o 0,7%.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – łagodny ton Rezerwy Federalnej wspiera rynki

pietrzak.robert.400xDługo wyczekiwana przez inwestorów publikacja protokołu z wrześniowego posiedzenia komitetu FOMC, na którym została podjęta decyzja o utrzymaniu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych na niezmienionym poziomie, została odebrana przez rynek jako bardziej „gołębia”, stąd nastąpiły wzrosty na giełdach oraz aprecjacja większości walut w stosunku do dolara amerykańskiego. Treść płynącą z protokołu stwierdza, że amerykańska gospodarka jest blisko stanu, który można by uznać jako stosowny w kontekście podwyżki stóp procentowych, jednak spowolnienie gospodarcze w skali globalnej to czynnik znacznego ryzyka. Wrześniowa decyzja o wstrzymaniu się z podwyżką stóp procentowych była spowodowana właśnie niepewnością o dalszy rozwój sytuacji na świecie oraz tego jaki wpływ te wydarzenia mogą mieć na gospodarkę Stanów Zjednoczonych. Pomimo tego, że ogólna ocena kondycji amerykańskiej gospodarki pozostaję dobra w oczach członków komitetu FOMC, to jednak nie pojawiły się żadne jednoznaczne sygnały o tym, że jeszcze w tym roku dojdzie do podwyżki stóp procentowych, co sprawiło, że ogólny wydźwięk treści zawartej w protokole był gołębi. Rynkowe oczekiwania dotyczące terminu pierwszej podwyżki dalej wyceniają marzec jako najbardziej prawdopodobny termin pierwszej podwyżki – prawdopodobieństwo na ten miesiąc wynosi 61%. Natomiast szansa na to, że jeszcze w październiku Rezerwa Federalna zdecyduje się na zmiany w polityce pieniężnej wynosi zaledwie 8%.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – tydzień z bankami centralnymi 05.10.2015

pietrzak.robert.400xInwestorzy na azjatyckich giełdach podążyli za dobrymi nastrojami na amerykańskiej giełdzie, które panowały pod koniec ubiegłego tygodnia. Znaczne rozczarowanie danymi z amerykańskiego rynku pracy, spowodowało przesunięcie w czasie oczekiwań rynkowych dotyczących terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, wspierając inwestorów na giełdzie za oceanem. Według rynku kontraktów terminowych, prawdopodobieństwo podwyżki w grudniu wynosi zaledwie 33%. Najbardziej realnym terminem staje się dopiero marzec, gdzie prawdopodobieństwo wynosi 54%. Ostatecznie piątkowe zamknięcie handlu na amerykańskiej giełdzie zakończyło się wzrostami w okolicach 1,5%, w przypadku indeksów S&P500 oraz NASDAQ. Optymistyczne nastroje szybko przeniosły się na azjatyckie parkiety giełdowe, które początek tygodnia rozpoczynają od wzrostów. Handel na giełdzie w Szanghaju pozostaje zamknięty, w związku ze świętem państwowym, jednak indeks Hang Seng zyskuje już około 1,3%, japoński Nikkei 225 ponad 1,5%, natomiast stopa zwrotu australijskiego ASX200 osiągnęła blisko 2%, korzystając przede wszystkim z odbicia na rynku surowców, które wspiera notowane tam spółki z tego sektora.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – kolejne złe informacje z Chin

pietrzak.robert.400xSeria słabych danych makroekonomicznych z Chin została utrzymana. We wczesnych godzinach porannych poznaliśmy najnowsze dane dotyczące wyników wymiany handlowej gospodarki Państwa Środka. Sierpniowa dynamika eksportu spadła o 5,5% w ujęciu rocznym, natomiast dynamika importu w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku była w sierpniu niższa aż o 13,8%. Ostatecznie saldo bilansu handlowego wyniosło 60,24 mld dolarów, przy prognozach rynkowych wynoszących 48,2 mld dolarów. Powtarzające się każdego miesiąca gorsze wyniki wymiany handlowej Chin potwierdzają, że osiągnięcie wzrostu eksportu na określonym przez rząd poziomie może okazać się niemożliwe w tym roku, jako że spowolnienie już trwa i na razie nie widać oznak jego zakończenia. Przeprowadzona w połowie sierpnia dewaluacja juana na razie nie przynosi pozytywnych rezultatów dla chińskiego sektora eksportowego, który miał poprzez tą operację zyskać na konkurencyjności.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – co dalej z giełdami ?

pietrzak.robert.400xPo panicznej wyprzedaży na początku tygodnia, sytuacja na giełdach trochę się uspokoiła. Duża w tym zasługa Ludowego Banku Chin, który wczoraj zdecydował się na obniżenie poziomu stóp procentowych, w reakcji na pogarszającą się sytuację gospodarczą w Chinach oraz najwyższe od wielu lat spadki na tamtejszej giełdzie. Główna stopa procentowa została obniżona o 25 punktów bazowych, z poziomu 4,85% do 4,6%, natomiast stopa rezerw obowiązkowych dla banków została obniżona o 50 punktów bazowych z 18,5% do 18%. Zmiany w polityce pieniężnej w Chinach były niezbędne w obliczu ostatnich wydarzeń, a ich wprowadzenie przyniosło wsparcie dla giełdowych byków w Europie podczas wczorajszej sesji. Największe europejskie indeksy odnotowały stopę zwrotu przekraczającą 4%, jednak ta sztuka nie udała się inwestorom za oceanem. Mimo optymistycznego rozpoczęcia na fali dobrych nastrojów panujących w Europie, sesja amerykańska ostatecznie zakończyła się spadkami – S&P500 stracił 1,35%, a NASDAQ blisko 0,5%.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – w oczekiwaniu na dane ze Stanów Zjednoczonych

pietrzak.robert.215xDzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy mają szansę zastąpić temat Grecji i stać się głównym wydarzeniem przyciągającym uwagę uczestników rynku. Opublikowany wczoraj raport ADP przedstawiający zmianę zatrudnienia w sektorach pozarolniczym i pozarządowym był zaskakująco dobry wskazując zmianę na poziomie 237 tysięcy podczas gdy konsensus ekonomistów zakładał wynik na poziomie 218 tysięcy natomiast majowy odczyt wyniósł 203 tysiące. Tym samym wczorjaszy raport ADP zbudował optymistyczne nastroje przed dzisiejszą publikacją danych dotyczących zmian zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (Non-Farm Payrolls) i wielu uczestników rynku spodziewa się solidnej publikacji pokazującej silny wzrost liczby nowych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych oraz spadeku poziomu stopy bezrobocia. Jeżeli rzeczywiście dzisiejsze, zaplanowane na godzinę 14:30, odczyty z amerykańskiego rynku pracy będą tak dobre jak spodziewa się rynek, to temat podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych we wrześniu stanie się nadzwyczaj aktualny i niejako wymusi na Rezerwie Federalnej działania.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1